Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wybór idealnego narożnika do salonu - porady i sugestie

2023-07-14
Wybór idealnego narożnika do salonu - porady i sugestie

Stylowy, dobrze dopasowany do aranżacji narożnik do salonu, to nie tylko mebel praktyczny, ale też główny element dekoracyjny wnętrza. Narożniki dwustronne czy narożniki kwadratowe cieszą się dużą popularnością z uwagi na swoją funkcjonalność, ale też praktyczność. Narożniki 3 osobowe rozkładane mogą bowiem również być wykorzystywane jako miejsce spania gości. Jak wybrać idealny narożnik do salonu? Szczegóły przedstawiamy poniżej.


Narożnik do salonu - dlaczego jest dobrym wyborem?

Narożnik, często nazywany też rogówką, jest niezwykle funkcjonalnym meblem, który z łatwością można dopasować do każdego pomieszczenia. Wbrew pozorom - nie musi być on umieszczony w rogu wnętrza, choć z taką myślą został zaprojektowany. Jego budowa sprawia, że jest praktycznym meblem wypoczynkowym - pozwala uzyskać dużą przestrzeń do siedzenia, nawet w niewielkich pomieszczeniach. Nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością - pozwala wygodnie wypocząć, zasiąść całą rodziną czy przenocować dodatkowych gości. Zalet narożnika w salonie jest znacznie więcej, a wszystkie one sprawiły, że wykorzystywane niegdyś wersalki czy kanapy, stały się znacznie rzadziej wybieranymi siedziskami.

Zastanawiasz się, czy narożnik z poduchami jest dobrym wyborem do salonu? Oczywiście, że tak. Narożnik do salonu to świetne rozwiązanie zarówno do małych, jak i dużych mieszkań oraz domów. Pozwalają zyskać sporą przestrzeń do wypoczynku czy miejsca do siedzenia podczas wspólnych rozmów bądź oglądania telewizji. W zależności od wybranego rozmiaru może na nim pomieścić się 6, a nawet i więcej osób. To doskonałe rozwiązanie także dla rodzin, które często przyjmują gości. W połączeniu z dopasowanym stolikiem kawowym narożnik pozwala na prowadzenie rozmów, picie kawy czy spożywanie przekąsek.

Warto pamiętać, że rozkładany narożnik może pełnić również funkcję sypialnianą, co szczególnie docenią właściciele niewielkich mieszkań czy domów. W zależności od sytuacji może on wówczas pełnić funkcję łóżka dla rodziców bądź też dodatkowych gości. W wersji złożonej narożnik nie zajmuje wielkiej przestrzeni, ale już po rozłożeniu pozwala uzyskać łóżko o dość sporej powierzchni do spania, idealnie dla dwóch, a nawet trzech osób. Narożniki z funkcją spania są także wyposażone w dodatkowe schowki bądź skrzynię do przechowywania pościeli. To dodatkowa przestrzeń, którą można przeznaczyć również na przechowywanie innych przedmiotów.


Wymiary narożników do salonu - jak je właściwie dopasować?

Planując zakup narożnika do salonu, warto szczególnie zwrócić uwagę na jego wielkość i dopasowanie do powierzchni pomieszczenia. Szczególnie ważne jest to w przypadku niewielkich pomieszczeń i chęci wybrania narożnika z funkcją spania - wówczas przestrzeń musi pozwalać na jego bezproblemowe rozłożenie. Narożnik jest centralnym punktem salonu, dlatego też w wielu sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie projektu aranżacji, który pozwoli dobrze rozplanować przestrzeń i znaleźć najlepszy wymiar mebla.

Analizując wymiary narożnika, warto wziąć pod uwagę oczywiście szerokość i długość, ale nie mniej ważna jest głębokość. Wygodne i komfortowe narożniki do salonu powinny być dość głębokie - umożliwiają bowiem wygodne oparcie, ale też znacznie estetyczniej się prezentują niż ich płytsze wersje. Trzeba mieć jednak na względzie również wielkość powierzchni - w małych pomieszczeniach, nawet niewielki, ale głęboki narożnik zajmie większość wnętrza, a tym samym sprawi, że całość będzie wyglądać ciężko i nieestetycznie.

Producenci narożników do salonu oferują je w różnych rozmiarach. Jedne z mniejszych to narożniki 180x130, a w wersji większej to np. narożnik z funkcją spania 180x200. Jeśli chodzi o ich głębokości, to rozpoczynają się one od 85-90 cm i mogą być tylko większe. Małe narożniki pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń i ograniczać jej. Dobrze ustawione poprawiają też optycznie proporcje wnętrza, a tym samym sprawiają, że salon jest przestronny i uporządkowany. Duże wersje rozkładane doskonale sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, jako sposób na wydzielenie części wypoczynkowej. Taki podział, szczególnie w salonach otwartych na kuchnię, pozwala z kolei ograniczyć wolną przestrzeń i sprawić, że wnętrze stanie się bardziej przytulne.


Narożnik skórzany czy pokryty tkaniną - który jest lepszym rozwiązaniem?

Jak już wspominaliśmy, narożnik to jeden z głównych mebli w salonie. Nic dziwnego, że wybrany model musi być nie tylko wygodny, ale też estetyczny i praktyczny w utrzymaniu czystości. Kluczową w tym zakresie rolę odgrywa materiał obiciowy wykorzystywany do jego wykończenia. Wybierając materiał na narożnik do salonu, warto wziąć pod uwagę jego jakość - jest on najbardziej narażony za zużycie, stąd też warto stawiać na warianty wytrzymałe, które po kilku latach użytkowania nie będą płowieć, mechacić się czy pękać. 

Wybierając tapicerkę, warto wziąć pod uwagę indywidualną sytuację domowników i cele, do jakich narożnik będzie najczęściej wykorzystywany. W przypadku rodzin z małymi dziećmi niezwykle ważne jest wybranie tkaniny odpornej na zabrudzenia i łatwej w czyszczeniu - dobry może okazać się narożnik skórzany. Z kolei rodziny ze zwierzętami - psami czy kotami, powinny wybrać wersje odporne na zadrapania.

Wśród dostępnych wariantów materiałów znajdują się:

  • tkanina welurowa - materiał o charakterystycznym połysku, delikatny i miły w dotyku, składający się z mikroskopijnych włosków,

  • plecionka - wytrzymała tkanina, dostępna w wersji o cienkim lub grubym splocie,

  • szenil - wytrzymała, gruba tkanina, przypominająca swoją strukturą sztruks,

  • tkanina Monolith - jedna z najpopularniejszych tkanin obiciowych. Wyróżnia się wysoką wytrzymałością i właściwościami hydrofobowymi, dzięki czemu jest odporna na zabrudzenia i wilgoć. Doskonale sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi,

  • skóra naturalna - tkanina należąca do grupy luksusowych, elegancka, ale wymagająca specjalnego pielęgnowania. Konieczna jest jej regularna impregnacja.

  • eko-skóra (skaj) - tańsza wersja skóry naturalnej. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji - zaniedbana może pękać i nieestetycznie się prezentować.

Jaki materiał na narożnik do salonu więc wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej, najlepszej odpowiedzi. W każdej sytuacji sprawdzi się inne rozwiązanie. Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę osobiste preferencje, ale też upodobania mieszkańców. Dobrze jest wybrać tkaninę, która będzie się ładnie prezentować, będzie wodoodporna, łatwa w czyszczeniu, a dodatkowo będzie zapewniać komfort podczas siedzenia. Kluczowa jest również jakość - niskiej jakości tkaniny mogą się szybko wycierać, przez co mebel posłuży kilka lat.


Ten artykuł może Cię zainteresować:Narożniki rogówki w małych przestrzeniach - jak optymalnie wykorzystać metraż wnętrza?


Jaki kształt i rozmiar narożnika wybrać?

Producenci oferują różnego rodzaju narożniki - np. narożniki kwadratowe, jak i narożniki prostokątne. Główna różnica pomiędzy nimi dotyczy kształtu. Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się:

Wybór kształtu łóżka rogowego powinien być dopasowany do funkcji, jaką będzie pełnił, a także do miejsca, w którym zostanie ustawiony. Narożnik w kształcie litery L oraz U może być wyposażony z każdej strony w oparcia, co znacznie zwiększy komfort korzystania z niego. Popularne są także narożniki bez boków, z szezlongami, które umożliwiają wypoczynek w półleżącej pozycji. Warto pamiętać, że narożniki L mogą być zwrócone w lewą lub prawą stronę. Podjęcie właściwej decyzji jest szczególnie ważne w przypadku małych pomieszczeń, gdyż w takiej sytuacji dłuższa krawędź powinna znaleźć się przy ścianie, a nie na środku pomieszczenia.

Narożniki obustronne, tzw. w kształcie litery U są mocnymi elementami wyposażenia, aczkolwiek umożliwiają wspólne, rodzinne spędzanie czasu w komfortowych warunkach. Sprawdzą się one jednak tylko w dużych salonach - zajmują aż trzy ściany, stąd też układ musi umożliwiać umieszczenie jeszcze pozostałych elementów wyposażenia. Podobnie prezentują się wersje w kształcie litery C.

Bez względu na to, na jaki kształt łóżka rogowego się zdecydujesz, warto przeanalizować możliwość wyposażenia ich w dodatkowe elementy. Jednym z ciekawszych rozwiązań są zagłówki czy podłokietniki, które optycznie co prawda nieco zmniejszą przestrzeń, ale znacznie zwiększają komfort wypoczynku.


Komfort siedzenia - sprawdź narożnik przed zakupem

Komfort użytkowania narożnika rozkładanego, jak i bez funkcji spania, jest uzależniony również od jakości zastosowanych komponentów do wykonania siedziska. Najczęściej jako wypełnienia wykorzystuje się piankę, piankę HR, sprężyny faliste bądź też bonellowe. Każdy użytkownik może oczekiwać oczywiście innej jakości - dla jednych bardziej komfortowe są miękkie, zapadające się siedziska, dla innych twarde. Te cechy można sprawdzić właśnie podczas testowania mebli w sklepie.

Kluczowa jest też jakość pianki. Zastosowanie w narożniku z funkcją łóżka najzwyklejszej pianki nie jest dobrym rozwiązaniem. Dość szybko może się ona odkształcić i stracić swoją żywotność. Dużo lepszym wyborem jest wysokoelastyczna pianka HR, która jest sprężysta, doskonale dopasowuje się do ciała, nie odkształca się i ma znacznie dłuższą żywotność. Takie wypełnienie w rozkładanych narożnikach sprawia, że są one niezwykle wygodne i zapewniają komfortowy sen.


Ten artykuł może Cię zainteresować:Narożniki z leżanką - praktyczne i komfortowe propozycje


Idealny narożnik pokojowy - podsumowanie

Podsumowując, narożnik w salonie, to niezwykle funkcjonalny i estetyczny mebel, który można dopasować zarówno do aranżacji w stylu klasycznym, nowoczesnym, jak i wielu innych. Przy wyborze odpowiedniego modelu, warto wziąć pod uwagę jego parametry techniczne, ale też własne oczekiwania. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na:

  • Kształt narożnika – rogówki U–kształtne prezentują się niezwykle atrakcyjnie, ale z kolei warianty L–kształtne są bardziej uniwersalne. Kluczową rolę w tym zakresie odgrywa wielkość salonu i sposób ulokowania mebla,

  • dodatkowe funkcje – każdy narożnik powinien być funkcjonalny. Modele z funkcją spania pozwolą wykorzystać narożnik jako dodatkowe miejsce do spania, a warianty z zagłówkami codzienny wypoczynek w wersji półleżącej, 

  • pojemnik na pościel – pojemnik na pościel pozwala znacznie wykorzystać przestrzeń, nie tylko do jej przechowywania, ale też innych przedmiotów i drobiazgów, 

  • jakość tkaniny – dobrej jakości materiał wykorzystany do obicia wersalki ułatwia utrzymanie go w czystości, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci i zwierząt,

  • styl wykończenia – narożnik powinien pasować do aranżacji i stylu, w jakim jest urządzone wnętrze. Powinien on również być w tym samym stylu co fotel czy pufy. 

Szukasz eleganckiego i funkcjonalnego narożnika do swojego domu bądź mieszkania, koniecznie sprawdź rodzaje narożników w sklepie Mosciccy.pl!


Poznaj ofertę sklepu Mosciccy.pl

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel