Narożniki rogówki w małych przestrzeniach - jak optymalnie wykorzystać metraż wnętrza?
Małe pokoje dzienne wymagają dobrze przemyślanej aranżacji, szczególnie jeśli we wnętrzu ma się pojawić narożnik. Konieczne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, koloru czy też kształtu rogówki. Dobrze dobrany i odpowiednio ustawiony narożnik do salonu będzie się świetnie prezentować, nawet w najmniejszych rozmiarów pomieszczeniu. Ważne, by włącznie z ciekawą estetyką, całość była funkcjonalna i praktyczna. Czym się kierować przy wyborze narożnika do małego salonu? Podpowiadamy poniżej.
Czym jest narożnik rogówkowy?
Rogówka to popularna nazwa mebli wypoczynkowych przeznaczonych do ustawienia w rogu pokoju. Swoim wyglądem są niezwykle zbliżone do narożników, aczkolwiek są to znacznie mniejsze narożniki. Co ważne - pomimo niewielkich rozmiarów pozwalają wyodrębnić miejsce do spania np. dla gości. W zależności od wybranego wariantu, producenci oferują rozkładane rogówki z funkcją spania bądź też nie. Nic dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością. W ciągu dnia można je wykorzystać jako komfortowe miejsce do odpoczynku i relaksu, a wieczorem jako łóżko do spania.
Czym konkretnie rogówka różni się od narożnika? Narożniki do salonu to popularny mebel wykorzystywany nie tylko w pokoju dziennym, ale często też sypialniach czy pokojach gościnnych. Zapewniają wygodne miejsce do relaksu, a w porze nocnej zmieniają się w wygodne łóżko do spania. Narożniki składają się jednak z kilku siedzisk - najczęściej mają charakter modułowy, co umożliwia ich idealne dopasowanie do wnętrza. Rogówka do salonu to mebel składający się wyłącznie z jednego elementu. W efekcie narożniki są znacznie większe niż rogówki. Kolejna różnica dotyczy sposobu rozkładania - producenci oferują modele z wysuwaną kanapą bądź rozkładanym bokiem. To, co jednak łączy ją z narożnikiem pokojowym to dostępność w wersji prawej, jak i lewej. Dzięki temu istnieje możliwość ich idealnego dopasowania do nawet najmniejszego rogu wnętrza.
Funkcjonalne narożniki - dodatkowa przestrzeń do przechowywania
Rogówki do salonów są wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak schowki czy szuflady, które umożliwiają bezproblemowe przechowywanie pościeli. Ułatwiają one nie tylko estetyczne ukrycie bieżąco używanej pościeli, ale pomieszczą też jej dodatkowe komplety - poduszki, kołdry, poszewki czy koce. Tego rodzaju schowki w małych narożnikach są niezwykle doceniane przez właścicieli niewielkich domów i mieszkań, którzy nie dysponują odpowiednią ilością miejsca do przechowywania. Skrzynie te umożliwiają bowiem estetyczne i funkcjonalne przechowywanie również innych przedmiotów, takich jak ubrania zimowe (kurtki czy płaszcze), buty, akcesoria sportowe, drobny sprzęt AGD czy nawet zabawki dziecięce.
Co będzie lepszym rozwiązaniem - szuflada czy otwierana skrzynia? Rogówki są najczęściej wyposażone w dwa rodzaje skrzyń. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Ogromnym plusem szuflad jest brak konieczności dźwigania stelaża. Najczęściej są one wyposażone w gumowe rolki, które pozwalają sprawnie i bezproblemowo wysunąć szufladę z zawartością. Warto jednak pamiętać, że szuflady wysuwane z boków łóżka muszą mieć odpowiednią przestrzeń - w przeciwnym razie wykorzystanie zawartości będzie utrudnione. To właśnie główny minus - schowki w postaci szuflad nie sprawdzą się w wąskich wnętrzach.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rogówki z pojemnikiem schowanym pod stelażem i materacem, otwieranym uchylnie. Rozwiązanie to nie wymaga dysponowania dodatkową przestrzenią, aczkolwiek w zależności od wariantu narożnika, podnoszenie pojemnika może być uciążliwe, z uwagi na jego wagę.
Ten artykuł może Cię zainteresować:Narożniki z leżanką - praktyczne i komfortowe propozycje
Jak rozmieścić narożnik rogówkowy?
Zaaranżowanie niewielkich pomieszczeń nie jest kłopotliwe, aczkolwiek wymaga odpowiedniego rozplanowania. Nawet w niewielkim salonie można umieścić łóżko narożne i dysponować dużą ilością wolnego miejsca. Kluczowe jest ulokowanie sprzętów wzdłuż ścian i pozostawienie pustego środka. Oczywiście ściany nie mogą być w 100% zabudowane meblami - takie działanie może nie tylko przytłoczyć, ale jeszcze dodatkowo optycznie zmniejszyć pomieszczenie.
Biorąc pod uwagę powyższe porady, narożnik zaleca się ustawić w kącie pokoju, w niewielkiej odległości od komód, szaf czy innych regałów. Chcąc optycznie powiększyć przestrzeń, rogówkę warto postawić w narożniku znajdującym się po przekątnej od wejścia do pokoju, w możliwie największej odległości. To proste działanie pozwala zyskać przestronne wnętrze.
A co w sytuacji, gdy w pomieszczeniu jest okno balkonowe? Tu również można umieścić rogówkę bądź mały narożnik. Wystarczy ulokować je tak, by krótsza część mebla znajdowała się pod parapetem okiennym, a dłuższa wzdłuż ściany. Takie rozwiązanie pozwoli przełamać nieco schemat, wprowadzając do wnętrza odrobinę lekkości. Dokładnie tak samo warto umieścić narożnik w przypadku całkowicie przeszklonych ścian. Ulokowanie narożnika wzdłuż okien wprowadza nowoczesny klimat, ale też dodaje całości charakteru. Trzeba jedynie pamiętać, by nie zastawić wyjścia na taras czy balkon.
A czy rzeczywiście rogówkę w małym salonie trzeba ustawiać jedynie w kącie? Oczywiście, że nie. W miejscu tym faktycznie prezentuje się najlepiej, ale nie oznacza to, że nie można spróbować innych rozwiązań. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie dłużej strony rogówki wzdłuż jednej ze ścian, a krótszej tak, by sięgała w głąb wnętrza. Takie ustawienie pozwala oddzielić część jadalnianą od wypoczynkowej, dlatego też świetnie sprawdza się w salonach połączonych z aneksem kuchennym.
Jak optycznie powiększyć przestrzeń?
Małe pomieszczenia można w prosty sposób optycznie powiększyć. Kluczowe jest zastosowanie odpowiednich kolorów, faktur czy dodatków. W pierwszej kolejności należy zadbać o kolorystykę wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem będą odcienie bieli, beżów, popieli, błękitów czy pastelowego różu. Jeśli myślisz, że tylko takie barwy mogą królować w niewielkim pomieszczeniu, to nic bardziej mylnego. Koniecznie należy wprowadzić do wnętrza mocne akcenty, w postaci odważnych kształtów czy krzykliwych kolorów, które nadadzą pomieszczeniu charakteru i sprawią, że całość nie będzie mdła. Doskonale sprawdzi się tu rogówka w mocnym kolorze.
Kolejnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, są materiały. Idealnie, jeśli będą one lekkie, transparentne i odbijające światło. Taka struktura materiały skutecznie rozjaśnia wnętrze, a jednocześnie wprowadza najważniejszą już lekkość. Nie mniej istotne są meble - warto postawić na funkcjonalne, ale proste bryły. Idealnie, jeśli nie będzie ich zbyt wiele w pomieszczeniu. Tu również dobrze sprawdzą się połyskliwe, a nawet lustrzane fronty, które rozjaśniają wnętrze, a jednocześnie je optycznie powiększają.
Ostatni element, o którym warto pamiętać to światło. To oczywiste wyposażenie każdego wnętrza, jednak wielu nie wie, że dobra gra światłem pozwala wyeliminować wszelkie niedoskonałości. Warto zadbać o obecność lamp wiszących, ściennych, halogenów czy listw LEDowych. Te ostatnie można wykorzystać również do podświetlenia mebli czy nawet małego narożnika do salonu. Im więcej światła pojawi się we wnętrzu, tym lepiej.
Narożniki rogówkowe w minimalistycznych wnętrzach
Styl minimalistyczny cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie w przypadku małych pomieszczeń. W niewielkich wnętrzach świetnie sprawdza się tak styl skandynawski, który wyróżnia się prostotą i ładem. Wybierając narożnik rogówkę do tego typu wnętrza, warto wybierać modele o jednolitym pokryciu, bez wzorów i z materiałem o gładkiej teksturze. Tak dopasowany wypoczynek będzie współgrał z wnętrzem, a jednocześnie optycznie poprawi wielkość wnętrza. Warto jednak pamiętać, że kluczową rolę ma wzór, ale też kolorystyka tkaniny obiciowej czy rodzaj zastosowanych nóżek. Narożniki na nóżkach cieszą się dużą popularnością, gdyż wprowadzają lekkość, a jednocześnie elegancki charakter i wytworność.
Kolorystyka, tkaniny i wzory — jak je dopasować do stylu wnętrza?
Dobierając meble do niewielkich pomieszczeń, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich rozmiar, ale też kolorystykę oraz fakturę. Jeśli chodzi o barwy, to idealnym wyborem będą meble jasne, które optycznie powiększają przestrzeń, ale też ją rozświetlają. Doskonale sprawdzą się biele, beże, szarości i wszelkie odcienie pastelowe. Oczywiście można postawić na mocniejsze kolory, aczkolwiek dobrze, by były one jedynie akcentami. Dobrze może się prezentować czerwony, zielony czy niebieski narożnik w salonie na tle delikatnie beżowej ściany. W takim wariancie będzie on głównym elementem dekoracyjnym. Część osób stawia jednak na stonowane kolory rogówek, gdyż bardzo łatwo można je ożywić za pomocą dodatków - np. kolorowych poduszek, a stonowana kolorystyka pasuje do różnych stylizacji. Dzięki temu, w przypadku zmiany aranżacji, nie ma konieczności wymiany narożnika na nowy.
Wybierając narożnik tkaninowy, warto postawić na materiały wysokiej jakości, odporne na wycieranie, hydrofobowe i łatwe w utrzymaniu czystości. Ekonomicznym rozwiązaniem jest sztuczny materiał do obicia narożnika np. welur. Popularną opcją jest także alcantara. Jest to materiał nowoczesny, wysoce odporny na zabrudzenia. Jeśli chodzi o fakturę materiału rogówki do salonu, to najlepszym rozwiązaniem są wersje gładkie, bez jakichkolwiek tłoczeń i zdobień. Dobrym rozwiązaniem mogą być również narożniki pikowane, które zawsze prezentują się elegancko i dostojnie.
Ten artykuł może Cię zainteresować:Wybór idealnego narożnika do salonu - porady i sugestie
Idealny narożnik rogówka do małego wnętrza - podsumowanie
Podsumowując - narożniki rogówki to świetne rozwiązania zarówno do małych salonów, ale też nieco większych pokoi dziennych. Każdorazowo muszą być jednak dopasowane do indywidualnych aranżacji wnętrza. Wybierając odpowiedni model rogówki, koniecznie należy zwrócić uwagę na:
- rozmiar – rogówki to mniejsze wersje narożników do salonu, jednak i ich wymiary warto dopasować do powierzchni salonu. Powinien on być również dopasowany do liczby użytkowników, ale też ich wzrostu - dla wysokich osób są polecane narożniki głębokie, a dla niskich płytkie,
- oparcia - wszelkiego rodzaju zagłówki i podłokietniki zwiększają komfort użytkowania rogówki i pozwalają na wygodny wypoczynek,
- tkanina narożnika – ma ona wpływ nie tylko na estetykę mebla, ale też na łatwość utrzymania go w czystości, wytrzymałość czy odporność na mechacenie się,
- układ - rogówki są dostępne w wersji lewo- i prawostronnej, dlatego można je bez problemu dopasować nawet do małego wnętrza z oknem balkonowym. Odpowiednio dopasowana strona umożliwia również oddzielenie części wypoczynkowej od jadalnianej.
Szukasz eleganckiego i funkcjonalnego narożnika do swojego domu bądź mieszkania, koniecznie sprawdź rodzaje narożników w sklepie Mosciccy.pl!