Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zwiększamy funkcjonalność

2019-09-24
Zwiększamy funkcjonalność

Wielozadaniowe meble

Pragmatyzm to domena współczesnych czasów, kiedy usilnie dążymy do maksymalnego usprawnienia wielu aspektów naszego życia. Duży wpływ wywiera na to sposób aranżacji otoczenia. 

Staramy się więc zadbać o jego funkcjonalność. Niezawodne pod tym względem okazują się wielozadaniowe meble, pełniące jednocześnie kilka istotnych ról.

Nowoczesna aranżacja kojarzy nam się głównie z przestronnością i dbałością o to, by we wnętrzu panował ład. Nie łatwo jednak uzyskać taki efekt. I chociaż metraże naszych mieszkań powiększają się, paradoksalnie, borykamy się z coraz większymi kłopotami dotyczącymi znalezienia miejsca dla wszystkich niezbędnych rzeczy. Dlaczego? Głównie dlatego, że liczba przedmiotów, jakimi się otaczamy, wzrasta, a w efekcie zwyczajnie brakuje nam na nie przestrzeni. Panaceum na podobne problemy stanowią wielofunkcyjne meble, skupiające zadania kilku sprzętów w jednej bryle.
pokoj z meblami - zwiekszamy funkcjonalnosc

WIELE ASPEKTÓW WYPOCZYNKU

Jednym z podstawowych wyzwań, przed jakimi stają dzisiejsi projektanci wyposażenia domów i mieszkań, jest zapewnienie optymalnego poziomu utylitarności oferowanego asortymentu. W te dążenia znakomicie wpisują się multifunkcyjne meble wypoczynkowe. 
kobieta lezaca na funkcjonalnej kanapie

Czym różnią się od standardowych salonowych zestawów? Przede wszystkim tym, że poza zapewnianiem miejsca do przyjmowania gości czy rodzinnego spędzania czasu, dają możliwość szybkiego przekształcenia kanapy, np. w miejsce do snu. Przedstawicielami tego typu sprzętów są sofy z na co dzień ukrytym wewnątrz korpusu materacem, które w jednej chwili zwiększają powierzchnię spania. 

wizualizacja kanapy z funkcja spania
Warte uwagi są zwłaszcza te wzbogacone w opcję wspomagania rozkładania, dzięki czemu bez większego wysiłku stworzymy komfortową sypialnię dla niespodziewanego gościa czy strefę relaksu podczas nocnego seansu.

dodatkowe funkcje kanapy - zdjecia

NIE TYLKO RELAKS?

Współcześnie funkcję mebli wypoczynkowych wzbogaca się także o inne opcje. Przykładem jest chociażby narożnik zintegrowany z blatem odgrywającym rolę praktycznego stolika pomocniczego, na jakim można umieścić dekorację, ale także użytkować podczas spędzania wolnego czasu, np. ustawiając na nim drobne przekąski czy rozgrywając rodzinny turniej gier planszowych. Interesującą alternatywą dla tego rozwiązania są miniblaty osadzone na podłokietnikach, na jakie możemy odłożyć książkę, pilot lub odstawić szklankę z napojem. 

kremowa kanapa na czarnym tle

Z racji tego, że nowoczesne kilkuosobowe sofy nie należą do mebli o najmniejszych gabarytach, projektanci dostrzegli potrzebę wykorzystania ich bryły jako strefy przechowywania lub eksponowania przedmiotów. Coraz częstszym widokiem stają się więc kanapy, których tylna ścianka pełni funkcję komody bądź regału, doskonałego do prezentacji ulubionych bibelotów lub organizacji salonowej biblioteczki. Równie atrakcyjne wydają się warianty z praktycznymi schowkami, w jakich można ukryć np. koce czy poduszki, by mieć je pod ręką wtedy, kiedy okażą się potrzebne. 
kanapa narozna z polkami na ksiazki - zdjecie od gory

MULTICENTRUM DOWODZENIA 

Wielozadaniowe meble to elementy wyposażenia wprost stworzone do gabinetów. Polecane są zwłaszcza osobom pracującym w domu. Prywatna pracownia powinna bowiem stwarzać użytkownikowi warunki, pozwalające na optymalną organizację i przechowywanie materiałów. Takie efekty osiągniemy, jeżeli skorzystamy z bogatej oferty multifunkcyjnych biurek, gwarantujących nie tylko wygodne i ergonomiczne miejsce do wykonywania swoich zadań, ale także pojemną część magazynowania, skonstruowaną na zasadzie organizera – z tak rozmieszczonymi szufladami i półkami, aby zapewnić jak najlepszy dostęp do gromadzonych dokumentów. Tym, którzy w swojej pracy bazują na obszernej literaturze i nie mogą obyć się bez podręcznej biblioteczki, polecane są modele zintegrowane z regałem. To także rozwiązanie sprawdzające się w przypadku wnętrz o niewielkim metrażu, gdzie koniecznością jest kumulowanie funkcji mebli.

dwie osoby korzystaja z funkcjonalnych mebli

Pracownia powinna stwarzać użytkownikowi warunki, pozwalające na optymalną organizację i przechowywanie materiałów. Takie efekty osiągniemy, jeżeli skorzystamy z oferty multimedialnych biurek, gwarantujących nie tylko ergonomiczne miejsce wykonywania zadań, ale również część magazynowania, skonstruowaną na zasadzie organizera.

DZIECIĘCO LUB MŁODZIEŻOWO

Strefą, w której mamy okazję widywać wielozadaniowe sprzęty, są pokoje zajmowane przez dzieci. Wszak to przestrzenie o jeszcze szerszym spektrum ról, będące zarówno miejscem snu, zabawy, nauki, jak i przyjmowania rówieśników. 
pokoj mlodziezowy - zdjecie z rogu pokoju

W dziecięcych królestwach nierzadko pojawiają się więc tzw. kombajny, a więc wielomodułowe meble, zaspokajające wszystkie potrzeby, jeśli chodzi o wyposażenie pokoju malca. Zazwyczaj mają one postać piętrowego łóżka zintegrowanego z szafą lub regałem, pod jakim jest dość miejsca na biurko, strefę przechowywania akcesoriów lub zabawy. Niektórzy producenci oferują systemy z mobilnymi elementami, np. komodą, szafką czy pakownym kontenerem, których rozmiary pozwalają umieszczać je pod stelażem łóżka. W efekcie nie będą one zabierać cennej przestrzeni w pomieszczeniu, a kiedy zajdzie potrzeba skorzystania np. z biurka, wystarczy przesunąć je w pożądane miejsce. Dzięki praktycznym kółkom oraz lekkiej konstrukcji czynność tę samodzielnie wykona nawet kilkulatek.
pokoj mlodziezowy widziany od gory

Ten artykuł może Cię zainteresować:Jaki wybrać materac dla nastolatków?

 Multifunkcyjne meble doskonale sprawdzają się także w pokojach młodzieżowych, wspierając wyrażanie, tak istotnej w okresie dorastania, indywidualności nastolatka. Ich konstrukcja opiera się na podobnej zasadzie jak w przypadku wariantów dziecięcych, ale znacznie różnią się charakterem. Młodzi ludzie cenią sobie bowiem dynamizm, energetyczne barwy oraz możliwość samodzielnego kreowania ostatecznego wyglądu wyposażenia. M.in. z tych potrzeb zrodził się pomysł doposażania mebli w różnorodne nakładki, dzięki którym stają się one jeszcze praktyczniejsze. Wśród nich są zarówno elementy o charakterze dekoracyjnym, jak i edukacyjnym, np. korkowe, kalendarze, rozkłady tygodnia, lustra, pulpity do rzutek czy koszykówki, jak i niezbędne każdemu uczniowi plansze naukowe. Za ich sprawą nawet standardowe meble zyskują większą funkcjonalność i podobnie jak pozostałe domowe sprzęty typu „dwa w jednym” przyczyniają się do stworzenia wystroju w pełni odpowiadającego potrzebom użytkowników.
maly, funkcjonalny pokoj mlodziezowy - zdjecie

 

Poznaj ofertę sklepu Mosciccy.pl

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel